Szkoła Baletowa Eksternistycznie – o co chodzi?

24 czerwca 2016

Miłość do baletu potrafi obudzić się w naszej głowie w różnym wieku. Wiadomo, z perspektywy zostania zawodowym tancerzem najlepiej, jeśli znajdziemy to w sobie jak najwcześniej. Co jednak zrobić, jeśli to marzenie dopada nas już sporo po opuszczeniu szkolnej ławy?  Dzisiaj o tym, że nawet jeśli obudziliśmy się za późno, nie musimy zapominać o zawodowym tytule.

Dyplom eksternistycznie – czyli jak? 

Mówiąc banalnie, dyplom eksternistyczny to droga do otrzymania uprawnień zawodowych bez wcześniejszego uczęszczania do szkoły baletowej. Mogą do niego przystąpić osoby, które mają wykształcenie średnie i tzw. dorobek artystyczny, czyli mówiąc krótko – umiejętności. Nie ma górnej granicy wieku dla kandydatów.

Egzaminy wstępne – jak wyglądają? 

Zaczynamy od pisemnego wniosku do placówki mającej kompetencje do wyznaczania kandydatów do eksternistycznego egzaminu dyplomowego (lista poniżej). Na jego podstawie kandydat zostaje zaproszony na egzamin wstępny – na nim sprawdzane są jego możliwość, warunki fizyczne i wiedza, przeprowadzana jest też lekcja tańca klasycznego, ludowego i współczesnego. Nie istnieje obowiązując lista wytycznych, jakie musi spełniać kandydat w momencie przyjęcia do szkoły – każda placówką ustala to indywidualnie. Na tej podstawie, komisja wydaje decyzje o przyjęciu kandydata.

Jak wygląda nauka?

Tutaj sprawa może rozegrać się dwutorowo:

– szkoła może wydać zgodę na czynną naukę kandydata w szkole. W praktyce kandydat przydzielany jest na podstawie egzaminu wstępnego do klasy odpowiadającej jego poziomowi i zobowiązany jest do zaliczenia materiału z poprzednich lat (np. jeżeli zostaje przydzielony do 5klasy, musi zaliczyć egzaminy z poprzednich 4lat). Bieżący materiał zalicza już z klasą na zajęciach. W tym wypadku podobnie wygląda nauka taneczna – kandydat chodzi na lekcje tańca razem z klasą, do której został przydzielony.

– szkoła może nie wydać zgody na naukę kandydata w szkole. Wtedy kandydat musi zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną we własnym zakresie i stawiać się przed komisją na zaliczenie danych przedmiotów czy semestrów(miedzy innymi egzaminy z rytmiki, umuzykalnienia czy wiedzy o tańcu).

To, czy kandydat zostanie dopuszczony do uczestnictwa na zajęciach zależy wyłącznie od decyzji danej placówki.

Jak wygląda egzamin dyplomowy?

Do egzaminu kandydat jest dopuszczany na podstawie zaliczenia wszystkich poprzednich lat nauki. Sam egzamin przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku standardowego egzaminu w szkole baletowej – podczas lekcji dyplomowej zdaje  się taniec klasyczny, taniec ludowy i współczesny (lekcja a vista, czyli nauczyciel na biezaco zadaje kombinacje ćwiczeń) a następnie prezentuje wariacje klasyczną i solową choreografię tańca klasycznego. Po zdaniu tego dwuczłonowego egzaminu, przyznane zostaje tytuł Zawodowego Artysty Tancerza.

Gdzie można zdobyć dyplom w trybie eksternistycznym?

– Ogólnokształcąca Szkoła Baletowaim. Feliksa Parnella w Łodzi 

– Ogólnokształcąca Szkoła Baletowaim. Romana Turczynowicza w Warszawie

– Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku

– Ogólnokształcąca Szkoła Baletowaim. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu

PS. Ogromne podziękowania dla Moniki, za pomoc przy tworzeniu wpisu !

 • shvayda

  Znam kilka osób, które tak samo podeszły eksternistycznie do egzaminu na zawodowego aktora ZASP, bo wielu latach praktyki a bez możliwosci dostania sie do szkoły teatralnej ; )

 • Arabesqua

  Jeśli ktoś jest zainteresowany to od pewnego czasu ZASP nie zajmuje się już egzaminami eksternistycznymi, teraz robi to CEA (centrum edukacji artystycznej) można zdawać egzaminy z tańca (na poziomie baletówki) ze śpiewu (na poziomie szkoły muzycznej) i inne. 🙂

 • Ola

  A będzie coś o wzmacnianiu nóg? nie mam problemu żeby zrobić szpagaty na ziemi, ale jak mam wykonać porządne trzymanie nogi w górze to już mięśnie nie dają rady 🙁 wcześniej wiele lat ćwiczyłam na siłowni, czy problemem może być zbyt „ciężka” noga?

 • Teresa

  Mam kilka pytań;)
  1. czy masz jakis dyplom albo uprawnienia? Jesli nie to czemu?
  2. Gdzie sie uczylas i uczysz obecnie tanca klasycznego?
  3. Lepiej najpierw się nauczyć dość dobrze baletu, a potem składac podanie czy probowac od razu jak sie ma mozliwosc (im wczesniej tym lepiej? ma to znaczenie? biorac pod uwage ze babcie nie maja wiekszej szansy na kariere, a jezeli bylaby mozliwosc nauki w OSB to godzin jest znacznie wiecej i to nie tylko klasyka)

  • Cześć Teresa, miło mi Cię gościć na moim blogu

   • Teresa

    Twojego bloga czytam od dość dawna, ale dopiero teraz zdecydowałam się na komentowanie i na prawdę dziękuję za motywację, bo dzięki tobie zaczęłam swoją przygodę z tańcem pół roku temu!♥
    Dziękuję za odpowiedź i chciałam jeszcze nawiązać do pytania 3. A mianowicie co to są realne szanse na dostanie się do szkoły? Ja wiem jeszcze bardzo mało- dlatego pytam, bo nie ukrywam jest to moje marzenie, ale póki co to jeszcze nie uczę się klasyki, bo nie mam takiej możliwości, ale chcę zacząć od września, bo wtedy będę miała taką możliwość. I wiem, że musze się bardzo dużo nauczyć i nie do końca da się ocenić czy pokocham ten taniec na tyle, ale często te myśli nie dają mi spokoju i chcę sobie wszystko poustawiać w głowie, ile przede mną pracy i jak realne jest spełnienie moich marzeń.

 • Jowanka Kołowrotkiewicz

  Cześć! Wiem, że post był opublikowany już bardzo dawno, ale czy bez uczęszczania na lekcje baletu w dzieciństwie, można zostać taką prawdziwą, zawodową tancerką? Jeśli nie, to jaka jest ta górna granica wieku, w którym można rozpocząć naukę, by tańczyć wyczynowo? Mówię o osobach wysportowanych. Bardzo proszę o odpowiedź, jest to dla mnie ważne..