Gwiazdy Baletu Polskiego : Maksim Woitiul

21 marca 2014
O mojej sympatii do artystycznych dokonań Maksim Woitiula dyskretnie wspomniałam już we wpisie Kocham Pana, Panie Woitiul. Od tego czasu obejrzałam parę spektakli i utwierdziłam się w przekonaniu, że moja deklaracja była słuszna.

Organizatorem spotkania była fundacja  „Terpsychora“, która oprócz spełniania moich marzeń celem jest  jeszcze popularyzacja sztuki tańca, baletu i choreografii. Dąży do poszerzania grona odbiorców  sztuk, wzbudzania zainteresowania teatrem i sztuką. Zamierza zwiększać i ułatwiać dostęp do informacji, przekazywać wszechstronną wiedzę pozwalającą na wykształcenie odpowiednich kryteriów i zdolności krytycznych. Zależy im na wyrównywaniu szans rozwoju i dostępu do edukacji, wspieraniu karier dzieci i młodzieży uzdolnionych artystycznie, ochronie interesów oraz pozycji społeczno-zawodowej tancerzy i choreografów, a także ich promocji w Polsce i za granicą – co możemy przeczytać na STRONIE FUNDACJI 

Fundacja prowadzi równolegle 3 projekty:
  • Śladami Polskiej Terpsychory. Gwiazdy Polskiego Baletu – czyli cykl spotkań z osobowościami baletu polskiego, tancerzami, choreografami i pedagogami.
  • Projekt Terpsychora – działalność edukacyjną i wydawniczą
  • Projekt Mała Terpsychora – który jest cyklem warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Maksim Woitiul przygodę z baletem rozpoczął za inicjatywą mamy. Jak widać Pani Woitiul ma niezwykłe wyczucie, bo dzisiaj syn jest jednym z najpopularniejszych tancerzy w Europie. Szkołę baletową kończył w Mińsku, skąd pochodzi. Był także pierwszym solistą tamtejszego Teatru Wielkiego, gdzie tańczył pierwszoplanowe role w Śpiącej królewnie Piotra Czajkowskiego czy Postoju Kawalerii Petipy.
W  1998 zasilił szeregi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie z którym związany jest do dziś.W latach 2001–2002 występował w Kanadzie, w The National Ballet of Canada.
9 maja 2011 odebrał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego za wybitne osiągnięcia baletowe na scenie Teatru Wielkiego.
 
źródło
Spotkanie odbyło się w Aptece sztuki ale ani gości, ani sztuki nie było jak na lekarstwo. Przeciwnie, mimo tłumu udało się osiągnąć przytulną i szczerą atmosferę. Były rozmowy o sztuce, balecie, pracy w teatrze, ale też dzieciństwie, ojczyźnie czy motywacji. Były pytania czy warto i dlaczego warto. Maksim Woitiul pokazał, że można bycia i wielkim artystą, i miłym, ciepłym, skromnym facetem i człowiekiem ambitnym i nastawionym na cel.
  • cudowna inicjatywa 🙂

  • Zuzanna Ruszar

    Skoro piszesz o gwiazdach baletu – z chęcią dowiedziałabym się, co sądzisz o Mai Plisieckiej 🙂